Fekete István

ÉLETE

1900 január 25-én született Göllében, édesapja Fekete Árpád tanító és édesanyja Sipos Anna első gyermekeként. 10 éves korában Kaposvárra költöztek. Az első világháború kitörése miatt 1918 tavaszán hadiérettségit tett. 1923-ban a debreceni Gazdasági Akadémián kezdte meg egyetemi tanulmányait, melyeket a Magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémián folytatott s fejezett be.

Mezőgazdászként végzett 1926-ban. Előbb Bakócán dolgozott segédtisztként, ahol feleségül vette Piller Editet, majd Ajkára került, s Nirnsee Pál birtokán vezető tiszt – intéző – lett.

Mint gazdatiszt tej- és sajtüzemet működtetett, szeszfőzdét irányított, búzavetőmagot nemesített, a vezetése alatt tenyésztett merinói kosok többször nyertek díjat az Országos Állattenyésztési Kiállításokon. Gazdatiszti munkája során megfigyeléseit papírra vetette, s elküldte a Nimród vadászújság szerkesztőjének, Kittenberger Kálmánnak, aki megjelentette a rövid írásokat. Írt a vadászat etikájáról, a madarak vonulásáról és az erdei- mezei állatok világáról. Az ajkai gazdaság igazgatása alatt, 1938-ban ebédidőben és éjszakánként az Egyetemi nyomda pályázatára írta meg a Zsellérek című regényét, mellyel első díjat nyert. 

Nem csak a Zsellérek, de gyermekei, Edit és István is Ajkán születtek, 1930-ban és 1932-ben. 1941-ben Budapesten, a Magyar Királyi Földmívelésügyi Minisztériumban kapott állást, ahol a Propaganda Osztály keretein belül mezőgazdasági rövidfilmeket készített, melyek sajnálatos módon a világháború alatt elpusztultak. A háború vége után a Vadászati Osztályra helyezték át, vadászati előadónak. 1949 és 1954 között nem jelenhettek meg művei, sokat nélkülözött családjával, különösen 1949 után, amikor végkielégítéssel elbocsájtották a minisztériumban. Ezt követően dolgozott uszálykísérőként, rágcsálóirtóként, tankönyvet írt Halászat címmel. 1960-ban József Attila-díjban részesült Tüskevár című regényéért.

Leánya Fekete Edit 1948-ban, alig 18 évesen a Sacré Cœur-rend tagja, apáca lett, majd 1949-ben Ausztriába emigrált. Fia, ifj. Fekete István az 1956-os forradalomban játszott szerepe miatt 1956 végén elhagyta az országot, 1963-ig Kanadában élt, majd Chicagó-ba költözött. Három diplomát is szerzett, majd 1970-ben édesapja halála évében debütált íróként.

Fekete István új műfajt teremtett, írásaival a természettől egyre távolabbra kerülő embert újra a természet közelébe hozta.

ÉLETVONAL

1900
1900.01.25.
Gölle
Születése

„1900. január 25-én reggel fél háromkor [születtem].”

1900. január 25-én, a Somogy vármegyei Göllén született Fekete Árpád tanító, iskolamester, gazdálkodó és Sipos Anna első gyermekeként.

1905-1910
Gölle
Göllei Elemi Iskola

A kor szokásának megfelelően keményen nevelték. Az elemi iskola első négy évét (1905–1910) szülőfalujában végezte el, az ötödik évet már Kaposváron (a polgári fiúiskolában) kezdte el, ahová egy év múlva a család is elköltözött.

"[...] sírás-rívás akkor is volt, saját házunkban is, ami nem kis bánatot jelentett, mert apám kijelentette, hogy még csak öt és fél éves vagyok, és a rendelet előírja a betöltött hat évet [az iskolakezdésre]. - Péter is megy iskolába, Ernő is, Laci is, sőt Ilona is, hát csak én nem mehetek?... És könnyeim tócsájában borultam az asztalra. [...] Szerencsére öspörös bácsi jött át valamiért, és megtudakolva bánatom okát, azt mondta apámnak: - Hát írjátok be ezt a szamarat, ha mindenáron egy egész, szép szabad évet akar eldobni életéből." 

Ballagó idő

1910
1910-1918
Kaposvár
Fiúiskola

[...] Kaposvárra kerültünk - apám nyugdíjba, én pedig elemibe, majd gimnáziumba."

Ballagó idő

A kaposvári polgári fiúiskola tanulója, majd az ottani felsőkereskedelmi iskola hallgatója (1915–1917), 1917-ben besorozták, 1918-ban hadiérettségi vizsgát tett.

1918-1919
Bevonulás

„[...] háború volt a világban. A 4-es honvédek jöttek ekkor segíteni nekünk, a 19-eseknek, és azt énekelték.

Befűtötték a gőzbikát, áll a menetszázad,

Nyújtsad csókra, kisangyalom, pici piros szádat...

A 4-es honvédek nyugodt, hazai színe búcsúi bátorságot öntött a vékony nyakú önkéntes káplár szívébe, és úgy éreztem, mennék velük, lakodalomba, temetésre vagy akár izzadt, véres közösségükbe, hiszen testvérebb testvéreknek éreztem őket, mint a vér szerinti testvéreimet.”

„[...] önkéntes káplár vagyok a gödöllői tartalékos tiszti iskolában."

Ballagó idő

1918 és 1919 között hadiállományban lévő tartalékos tisztiiskolás volt. Első „vadászélményeit” már nagyon fiatalon (körülbelül 3 éves korában) szerezte, ahogyan a Ballagó idő című életrajzi regényében is említi. 1918 végén önként bevonult katonának, 1918 tavaszán iskolájában hadiérettségit tett, majd 1919-től tovább szolgált a magyar királyi gyalogságnál.

1920
1923.09.-1925.
Debrecen
Debreceni Gazdasági Akadémia

[...] 1905. szeptember 1-én Göllében elkezdődött az iskola, amely kisebb-nagyobb kihagyásokkal 1926 júliusában Magyaróváron, a Gazdasági Akadémián ért véget.”

1923-ban felvették a debreceni Gazdasági Akadémiára, de csak az első két évet végezte el. Dunántúliként nem érezte jól magát az Alföldön, visszavágyott a dimbes-dombos dunántúli tájra

1925-1926
Magyaróvár
Magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémia

1925-ben a Magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémián folytatta tanulmányait, ahol 1926-ban mezőgazdászként végzett. A város és az Akadémia emléke nem múlt el nyomtalanul életében. A Szigetköz és a Hanság, valamint Magyaróvár belvárosa a tanintézetnek helyet adó Vár épületével, a Lajta több ágával, a hatalmas kiterjedésű gyönyörű park, amelynek közepén a kollégium található, Fekete Istvánt is megihlették. Korabeli leírások szerint tanulmányai végeztével egy kis csomag kézirattal hagyta el Magyaróvárt. A Szigetköz pedig később is kedvenc területei közé tartozott, illetve az 1968-ban megjelent Barangolások c. könyvét az akkor fennállásának 150. évfordulóját ünneplő egykori iskolájának ajánlotta. A mű elején olvashatjuk: „A 150 éves Mosonmagyaróvári Agrártudományi Főiskolának szeretettel ajánlja ezt a könyvet öreg diákja.”

1926
Mezőgazdászként végzett
1926-1929
Bakóca
Segédtisztség gróf Mailáth György birtokán

[...] megsúgták, hogy gróf Mailáthnál egy irodai segédtiszti állás van üresedésben. Fogtam magam, eljöttem Bakócára, bemutatkoztam a grófnak kinek belém szeretni egy pillanat műve volt... S azóta itt vagyok mint segédtiszt. Élem a segédtisztek dicstelen, hercehurcás életét. Közben titkári, felügyelői, ellenőri, könyvelői, pénztárnoki, gépírói stb. Stb. Teendőket végzek, havi 100 pengőért végkimerülésig.”

Amikor otthagytam az akadémiát, hazamentem, és azt hittem herceg Esterházy másnap teszi tiszteletét és felkér, hogy sürgősen vállaljam jószágainak igazgatását... Sajnos az eset nem így történt. Ellenben igenis megsúgták, hogy gróf Mailáthnál egy irodai segédtiszti állás van üresedésben. Fogtam magam, eljöttem Bakócára, bemutatkoztam a grófnak kinek belém szeretni egy pillanat műve volt... S azóta itt vagyok mint segédtiszt.”

Bakóca, 1929. június 6.

Tanulmányai befejeztével Bakócára került, gróf Mailáth György birtokán kapott segédtiszti állást.

1929.12.12.
Bakóca, Ajka
Házasság

[1929] december hó tizenkettedikén esti hat órától házas ember vagyok.”

Bakócán ismerkedett meg Piller Edittel, a bakócai belgyógyász főorvos lányával, akivel 1929. december 12-én házasságot kötött, a bakócai római katolikus templomban. A fiatal házasok az esküvő után Ajkára költöztek, első közös otthonukba. Itt kapott állást vezető gazdatisztként a disznókereskedőből lett földbirtokos, Nirnsee Pál birtokán.

 

[Az ajkai] uradalom vezető tisztje lettem. [...] magam vezetem ezt az 1500 holdas gazdaságot.”

Ajka, 1929. december 28.

Munkája alatt fellendült a birtok, hírnevet szerezve neki és gazdájának egyaránt. Tej- és sajtüzemet szervezett az uradalomban, valamint szeszfőzdét is irányított. Mint az ajkai nagybirtok főintézője búzavetőmagot nemesített, eredményei országos visszhangot keltettek, a Gazdatisztek Lapja is nagy elismeréssel írt róla. Az Országos Állattenyésztési Kiállításokon rendszeresen díjat nyertek az irányítása alatt tenyésztett merinói kosok.

1929.12.28.
Ajka

[Az ajkai] uradalom vezető tisztje lettem. [...] magam vezetem ezt az 1500 holdas gazdaságot.” 

[...] dolgom rengeteg. Hajnaltól késő estig talpon. Gazdaságunk méreteiről fogalmat alkothatsz, ha elképzeled, hogy meghízlalok évenként 4-5000 db sertést. Ezenkívül 3-400 db. sőrét."

Ajka, 1929. december 28.

1930
1929 és 1932
Ajka
Családalapítás

[...] gyermekeink – Edith és István - Ajkán születtek."

Fekete Istvánné: Keserves évek

Gyermekei gazdatiszti időszakában, Ajkán születtek, lánya, Edit (1930–2013) 1930-ban, fia, István 1932-ben. Fekete Edit középiskolai tanulmányait a budai Sacré Cœur-rend leányiskolájában végezte. 1948-ban, alig 18 évesen elhagyta a családi otthont és a Sacré Cœur-rend tagja, apáca lett, még ebben az évben azonban Ausztriába emigrált, mivel feloszlatták a rendet. 1989-ben a Vorarlberg tartományban található Bregenz leánygimnáziumának iskolaigazgatójává választották. 2013 februárjában hunyt el.

1935

Mint gazdatiszt, 1935-ben rövid cikket írtam a Nimród Vadászújságba a hasznos ragadozómadarak védelmére, s a vadászújság akkori szerkesztője, a világhírű Afrika-kutató, vadász, gyűjtő és természetvizsgáló Kittenberger Kálmán indított el írói utamon."

Töredékek

1936
A koppányi aga testamentuma

A regényemmel elkészültem. [...] Pályázat egy Gárdonyi regény-pályázatra. Illetve: történelmi regénypályázatra. [...] Kb. 200 oldal.”

1936. november 15.

Egy pályázatra írok regényt. […] 3000 P az első díj, és én loholok a babér közt bujkáló 3000 pengőért. Száztizedik oldalon tartok, és vissza van még 300. Október 1. a határidő. Most minden gondolatom ez a regény, de ha ez sikerül, igazán megveregetem saját vállam, mert lehetetlen nehéz viszonyok között születik meg. A pályázatot egyébként az Egyetemi nyomda írta ki a könyvbarátok számára.”

1938. július 20.

1936-ban megírta az Országos Gárdonyi Géza Irodalmi Társaság történelmi regénypályázatára A koppányi aga testamentumát, amellyel első helyezést ért el.

1939
Zsellérek

1939-ben a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda magyar nemzeti szellemiségű regény pályázatán, melyre összesen 193 író küldte be pályaművét, a Zsellérek című regénye kapta a 3000 pengős első díjat. A Zsellérek népszerűségét mutatja, hogy 1939 és 1944 között hét kiadást ért meg, majd csak a rendszerváltozás után, 1990-ben jelent meg újra, erősen csonkított formában, mivel a regényben bemutatja Horthy Nemzeti Hadseregének dicséretét. Ez a máig az évtizedes agyonhallgatás által sújtott regény az író korai, de nem az utolsó mesterműve.

1940
1940
Csi

„Csathó írt a napokban, hogy Singer és Wolfnerék ki akarják adni a "Csí”-t. Ez most négy részből áll. Csí – Hu – Vuk és Kele. A fecske, a bagoly, a róka és a gólya.”

Fekete István Láng Rudolfnak, 1939. december 5.

„A Csí volt az első, amit írtam.”

1938. május 10.

1940-ben a Singer és Wolfner Kiadó gondozásában megjelent a Csí.

1940
Vuk

Először 1940-ben jelent meg a Csí című gyűjteményes kötet egyik írásaként. Önálló kötetben először 1965-ben adták ki. Az író 1940 és 1966 között megírt állattörténetei közül napjainkra talán a legismertebb és a legsikeresebb, köszönhetően részben a belőle készült rajzfilmnek is. A mű egyszerre állattörténet és fejlődésregény, s bár regényeit napjainkban többnyire meseregényként vagy ifjúsági regényként ismerik, a Vuk stílusa és jellemábrázolása is túlmutat a gyermekeknek szóló mese ismérvein. A kiadó a regényt "állatregény” alcímmel látta el.

1940
Hajnalodik

1940-ben írta meg Hajnalodik című színművét is, mely több mint száz folytatólagos előadást ért meg a budapesti Magyar Színházban.

1941
Budapest
Költözés

„[…] A Sas-hegyen vettünk ki lakást a Notre Dámák Sionhoz címzett zárdája alatt […]”

Budapestre költözik családjával.

1944
Kisfaludy Társaság

Én Arany János asztalánál tartottam meg székfoglalómat a Kisfaludy Társaságban, és ennél nagyobb kitüntetés engem már nem érhet.”

1944-ben választották a Kisfaludy Társaságba, melybe a kor jelentősebb és legnagyobbnak tartott írói, költői, irodalomtörténészei, esztétái, kritikusai és műfordítói tartoztak, és csak szigorú és objektív szakmai értékmérés és elbírálás alapján lehetett tag valaki. A taglétszám maximált volt, 50 rendes és 20 levelező tag lehetett, új tag csak akkor kerülhetett a Társaságba, amennyiben haláleset következtében üresedés történt. Fekete István Harsányi Zsolt helyét foglalta el. A Társaság bírálóbizottsága hat könyv, és a nagy sikerű Dr. Kovács István című film forgatókönyve, valamint a Hajnalodik színdarabja után az ország legjelentősebb és legtehetségesebb írói közé.

1946
Budapest

[…] immáron egy szemmel nézem az Isten szép világát. Visszavonhatatlanul egy szemmel. […] A részletek már nem érdekesek. Egy váratlanul visszatolató autó, azon egy gerendavég és kész. Se látóideg, se semmi, csak sötétség. Most aztán ókulázom, és kímélem ezt az egyet. Már belenyugodtam, amennyire ebbe bele lehet nyugodni."

1946. május 21.

1948
Budapest
Tiltó index

1948 tavaszán tiltó indexre került a proletárdiktatúráról és a bolsevizmusról írott műve, a Zsellérek című kötete. A politikai rendőrség, az ÁVO is bántalmazta emiatt. Szemét kiverték, szétverték a veséjét, és hajnalban egy katonai kocsiból kidobták a János Kórház mellett, ahol két járókelő találta meg.

1948
Budapest

„[…] kislányom – miután jelesen leérettségizett – augusztusban belépett a „Sacre Coeur” rendbe. Nem tudtam, nem is akartam megakadályozni, de ez a seb az én szívemen nem gyógyul be soha.”

Fekete István Láng Rudolfnak, 1948. dec. 15.

1948-ban Fekete István lánya leérettségizett, majd elhagyta a családi otthont, és a Sacré Coeur-rend tagja lett.

1941-1950
Budapest
Földművelésügyi Minisztérium

Július elsején be kell rukkolnom a földm. Minisztériumba [...]”

Az 1949. tavaszi „tisztogatásig” Budapesten, a  Magyar Királyi Földmívelésügyi Minisztériumben dolgozott, ahol több mint egy tucat teljesen új megoldású mezőgazdasági oktatófilmet írt és rendezett.

1950
1950-1952
Budapest
Alkalmi munkák

„Futok a megélhetés után.”

Fekete István, Láng Rudolfnak, 1950. ápr.

 

„Fiam a Lánchídon dolgozik, heti 80-100 Ft-ot keresve, mert nekem már nincs fizetésem, s amit itt-ott egy-egy kis írásommal keresek […] az csepp a Tengerben.”

Fekete István Láng Rudolfnak, 1949. aug. 23.

 

[...] 1950. október 16-án a 7301. sz. uszály fedélzetén [...] Hivatalosan uszálykisérő vagyok."

Politikai okokból könyveit nem adták ki, állandó állást sehol sem kapott, alkalmi munkából (például uszályrakodás) tartotta el családját.

1950-1951
Budapest

Nagy szobánkat [...], ami nekünk úgyis felesleges volt, templomnak adtuk át, az itt megszűnt kis templom helyett. Egyesek most valószínű hőst, mások valószínű őrültet látnak bennem, de hát az Új Ember munkatársa vagyok, és úgy is tudják, ki vagyok. Egyébként pedig ezt kellett tennünk, és a többi az Egyedülvaló Úristenre tartozik. Fiam szobája lett a sekrestye, most velem alszik 5-ig, mert akkor indul munkába. Megjegyzem még, hogy felajánlásunkban nem utolsó sorban az is vezetett, hogy kislányunknak Ezt, az Úr vendégül látását küldhessük húsvéti ajándékul.”

1951. Húsvét napján

1950-ben befogadta lakásába a Szent Ferenc Leányai apácarend kápolnáját.

1952
Diás-sziget
Diás-sziget

Ez a cca. 10 ezer hold most már nem rezervátum, hanem sanctuárium, ahová senki a lábát nem teheti be, s az egész csodálatos madárvilág ehhez mérten viselkedik.”

1952. Péter-Pál napján

1952
Kunszentmártoni Halászmesterképző Iskola

November 23-án jöttem ide. [...] Fizetésem 1210 + 360 = 1570 Ft. [...] Hogy a tájról is írjak: itt folyik pár száz lépésre a Kőrös, és talán majd a tavasz hoz egy kis horgászati lehetőséget is.”

„Ötvenkét hallgatónk van, és ketten vagyunk a „tanári kar”. […] Két tárgy van. halászat és politika. Az utóbbit az „igazgató” adja elő.”

1952 őszétől tanári álláshoz jutott a kunszentmártoni Halászmesterképző Iskolában. Osztályidegenként az új könyvkiadók és folyóiratok nem kér(het)tek belőle, igaz, a Sztálin halálát követő itthoni változásokig ő sem keres(het)te velük a kapcsolatot. Miután kizárták a Magyar Írók Szövetségéből, már csupán az Új Ember és a Vigilia fogadta szívesen írásait, ekkoriban ez nagy egzisztenciális segítséget is jelentett, hogy rendszeresen közölték apróbb, tárcaszerű novelláit.

1955
Halászat

[...] Megjelent “Halászat” című szakkönyvem, amiből azért nem küldtem senkinek, mert 3 db írói példányt adtak összesen."

1955-ben megjelent Halászat c. könyve.

1957
Bogáncs

A természet-szeretete irányt mutatott, és ebben az időtlen témában merült el. A regény kéziratát 1956 tavaszán fejezi be. Bogáncsot természetes kutya viselkedésnek megfelelően ábrázolja. Így válik felfedezhető élménnyé az ember és állat közötti meglévő mély összetartás, a különbözőségeik ellenére. Állatregényeiben magatartáseszményt mutat föl az állatok képében, amely alkalmazkodik a néha nehéz körülményekhez, lehetőségei szerint mégis őrzi belső függetlenségét, szabadságát.

Bogáncsról bővebben...

1957
Tüskevár

Elkészült a “Tüskevár” is, hogy ebből mikor lesz könyv - nem tudom.”

1957. jan. 4.

1957-ben megjelent Tüskevár című regényéből később sikeres film is készült.

1953-ban kezdett foglalkozni egy a berekben játszódó regény gondolatával Dr. Tildy Zoltán, az Országos Természetvédelmi Hivatal vezetője, jogász, természetfotós hatására. A Tüskevár szövegének véglegesítésére a Kis-Balatonnál, a Diás-szigeten került sor 1956 nyarán. 

1959
Téli berek

A Tüskevár folytatásával már teljesen kész vagyok, címe: “Téli berek”. Nagyobb, és szakértők szerint jobb, mint az első kötet.”

1958. szept. 11.

A Tüskevár folytatása, a Téli berek megjelenése után az olvasók azt várták, hogy harmadik rész is készül, de az író nem akarta trilógiává kiegészíteni művét.

1960
József Attila-díj

1960-ban József Attila-díjjal tüntették ki a Tüskevár című regényéért.

1970
1970
Munka Érdemrend arany fokozat

70. születésnapja alkalmából megkapta a Munka Érdemrend arany fokozatát.

"A "Munka Arany Érdemrend" első fokozata. Ketten kaptuk meg Zsukával [Dénes Zsófiával] - már mint írók.
1970. január 25.

1970
1970.06.23.
Budapest
Halála

Nagyon erős dohányos volt, ami miatt 1968-ban már kapott egy szívinfarktust. 1970-ben újabb infarktus következtében halt meg Budapesten. A Farkasréti temetőben temették el, de gyerekei kezdeményezésére hamvait 2004. augusztus 14-én újratemették a Somogy megyei Göllén, mert – mint fia idézte – „…egyedül Göllén érezte jól magát…”.

A CSALÁD

A házaspárnak két gyermeke született: Edit 1930-ban, István 1932-ben. Edit 18 éves korában belépett a Sacre Coeur rendbe, és Bregenzben élt. A családban a beceneve Tupi volt. Istvánt Öcsiként szólították, és szólítja így a mai napig is a családja a már 92 éves, rendkívül jó humorú polihisztor írót. 

A képekre kattintva további érdekes információkat tudhatsz meg a családról.